Czym jest joga?

Joga – to system ćwiczeń, który prowadzi do zdrowia, dobrej kondycji, wewnętrznego spokoju i harmonii. Joga wyrównuje wszystkie niedociągnięcia w naszym organizmie, związane ze stylem życia, jaki prowadzimy i pozwala nam osiągnięcie i utrzymanie dobrej formy. Dla niektórych to po prostu dobry system ćwiczeń fizycznych, dla innych – sposób na życie, filozofia dotycząca zdrowego trybu życia. Każdy z nas może znaleźć tutaj coś dla siebie.

Asany – to gimnastyczne pozycje jogi – wzmacniające, rozciągające i oczyszczające ciało na fizjologicznym poziomie. Jogini przekonują, że joga pomaga zwalczać bóle głowy i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres przekwitania, wspomaga leczenie depresji i pomaga zrzucić nadwagę, jak również wspomaga leczenie i leczy wiele innych chorób i dolegliwości. Asany zwiększają siłę i wydajność mięśni, ścięgien, systemu krążenia, systemu nerwowego, mają również korzystny wpływ na umysł i psychikę; wymagają skupienia na oddechu, co wpływa korzystnie na pracę serca, a to pomaga w dotlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne.

Właściwa praktyka prowadzi do wewnętrznej równowagi ciało sztywne i napięte należy rozciąga się i rozluźnia, ciało zbyt rozluźnione wzmacnia się. Osoby nerwowe uspokajają się, osoby depresyjne joga energetyzuje i pobudza.

Joga wywodzi się z Indii, gdzie praktykowana jest w wielu odmianach już od ponad 4000 lat. Inspiracje do ćwiczeń czerpie z natury. W kulturze europejskiej joga w swojej nazwie i formie funkcjonuje od stosunkowo niewielkiego okresu czasu, ale jej wpływ na rozwój wszelkiej formy ćwiczeń fizycznych i fitnesu jest nie do ocenienia. Obcobrzmiące nazwy jak Uttanasana, Sarvangassana czy Salamba-sirsasana to znane każdemu z nas skłon do przodu, świeca czy stanie na głowie, które trzeba było wykonywać od najmłodszych lat na lekcjach wychowania fizycznego. W dobie rosnącej popularności jogi człowiek zachodu ma wreszcie szansę na spróbowanie harmonijnego i spójnego systemu ćwiczeń, jakim ona jest, w jej doskonale działającej całości ? wraz z odpowiednim przygotowaniem do wykonywania ćwiczeń, ich właściwą kolejnością i relaksem po skończonej sesji.

Łatwo można przekonać się o tym, że znane wcześniej ćwiczenia mogą okazać się łatwiejsze do wykonania i przynieść bardziej wymierne efekty.

„Na spotkaniach Joga w Parku najczęściej praktykowana jest joga według metody Iyengara”

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar to jeden z największych współczesnych autorytetów w sztuce jogi. Metoda przez niego opracowana zwraca szczególną uwagę na precyzję asan i bezpieczeństwo ich wykonywania. Ważne jest ustawienie mięśni, kości i stawów, a także znajdowanie związków pomiędzy ustawieniem poszczególnych części ciała względem siebie. Odpowiednie ustawienie stawów i kości prowadzi do polepszenia równowagi przy mniejszym napięciu mięśni. Daje to stabilność asany przy minimalnym wysiłku. Właściwie wykonane ustawienia ciała poprawiają krążenie i przywracają zrównoważony przepływ energii przez całe ciało, a to prowadzi do zdrowia i dobrego samopoczucia. B.K.S. Iyengar skończył 86 lat i do tej pory nie utracił on swojej energii podczas praktykowania czy nauczania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *