Fotele gabinetowe, a ich wpływ na zdrowie

Fotele gabinetowe – siedzący tryb życia

Fotele gabinetowe to zarówno bardzo ważna część miejsca pracy w domu i w biurze. Jedną z pierwszych ról odgrywa ich ergonomia. Nie jest to łatwe zadanie dla fotela, który z jednej strony musi spełniać zasady wygodnego siedzenia, a z drugiej wizualnie wspierać wybrany styl mebli w pomieszczeniu.  Ale są fotele, których konstrukcja opiera się na zasadach zdrowej pozycji siedzącej. Jedną z głównych przyczyn chorób układu mięśniowo- szkieletowego jest niewłaściwe i długotrwałe siedzenie na nieodpowiednich krzesłach. Rozwiązanie tego problemu powinno być zbliżone do miejsca pracy i do nowych, nieodkrytych rozwiązań odpowiedniego siedzenia, w których można poruszać się jak najwięcej podczas użytkowania.

Jak poprawne siedzenie wpływa na zdrowie?

Trójwymiarowy ruch fotela gabinetowego, do przodu, na boki i do tyłu powoduje, że siedzenie zamienia się w symulator mięśni i układów kostnych. Efekt  zdrowej pozycji siedzącej jest automatycznie osiągany przez naturalne, często podświadome ruchy ciała podczas siedzenia. Stałe siedzenie w jednej pozycji często powoduje problem z pochyleniem się. Czasami chce się dać odpocząć rękom szukając wsparcia, ponieważ mięśnie ramion są napięte. Wymaga to odpowiedniego podłokietnika.

W dążeniu do estetyki projektanci starają się przestrzegać zasady, że podłokietnik nie powinien być zbyt wysoki lub niski, a ręce nie powinny zwisać pod kątem 90 °. Przy odpowiednim podparciu ręka leży naturalnie na podłokietniku, przepływ krwi w rękach i palcach nie jest przerwany, ramiona są rozluźnione. Pozycja pochylona jest korygowana przez specjalne nacięcie ramienia z tyłu fotela lub zagłówek. Ergonomiczne fotele gabinetowe stymulują krążenie krwi. Kiedy użytkownik się porusza, krew nie zastyga w nogach, a powrotny przepływ krwi z nóg przez układ żylny jest gwarantowany. Można zapobiegać rozwojowi nieestetycznych i niebezpiecznych żylaków.

Jak wybrać fotel gabinetowy?

Jakie cechy powinny mieć fotele gabinetowe, aby spełnić wymagania ergonomiczne? Przede wszystkim jest to zestaw regulacji:

 • Po pierwsze, regulacja wysokości siedziska, realizowana za pomocą podnośnika pneumatycznego.
 • Po drugie, obecność podparcia odcinka lędźwiowego lub regulowana, lub zaimplementowana w fotelu dzięki specjalnemu kształtowi oparcia.
 • Po trzecie, bardzo pożądane jest umieszczenie zagłówka pod pewnym lub regulowanym kątem, co nie pozwala na ułożenie głowy w niewłaściwej pozycji podczas siedzenia.
 • Po czwarte, lepiej jest, aby fotel gabinetowy miał tak zwany mechanizm wahadłowy, który zapewnia mocowanie różnych kątów oparcia i siedziska względem płaszczyzny podłogi. Zapewni to możliwość zmiany postawy i odpoczynku podczas pracy.

Trzeba zwrócić uwagę na temat wsparcia dla dolnej części pleców, należy powiedzieć, że ogromna liczba nowoczesnych ergonomicznych foteli gabinetowych jest wyposażona w dodatkowe regulowane podparcia lędźwiowe.

Czym powinny wyróżniać się fotele gabinetowe?

Oryginalny, wygodny i stylowy fotel gabinetowy może wyróżniać się elegancką łukowatą ramą oparcia w połączeniu z miękką, przezroczystą siatką, która zastępuje ciężkie oparcie zwykłego krzesła, co znacznie ułatwia percepcję wzrokową. Regulowany zagłówek i oparcie podkreślają plecy i utrzymują naturalny kształt kręgosłupa. Poduszka lędźwiowa utrzymuje plecy w prawidłowej pozycji przez cały czas użytkowania.

Regulowane podłokietniki z polipropylenu zapewniają dodatkową stabilność produktu, przenoszą obciążenie na mięśnie pleców podczas sadzenia. Polipropylenowa poprzeczka zwiększa dopuszczalne obciążenie fotela, zapewnia stabilność i bezpieczeństwo, co sprawia, że jest on wygodny, niezależnie od rozmiaru ciała osoby. Rolki poliuretanowe zapewniają mobilność i łatwość poruszania się.

W fotelach gabinetowych montowane są najbardziej udane rozwiązania konstrukcyjne i ergonomiczne:

 • Wewnętrzny zagłówek (zapewnia podparcie szyi, łagodzi napięcie kręgów szyjnych, które występuje podczas długotrwałej pracy)
 • Ergonomiczne zagłębienia (przy długim siedzeniu zapewniają normalne krążenie krwi w stawach biodrowych)
 • Dodatkowe wkładki (podkreślają profil pleców).

Fotele gabinetowe dla zapewnienia zdrowia użytkownikom

Nieprawidłowa postawa ciała na zwykłym krześle nie tylko przyczynia się do rozwoju chorób współistniejących, które często nazywane są zawodowymi, ale także powoduje szybkie zmęczenie. Nowy rewolucyjny system wbudowany w fotel gabinetowy pozwala zmniejszyć ryzyko różnych chorób kręgosłupa, stawów i narządów miednicy. Fotele gabinetowe powinny być wyposażone w systemy wpływające na zachowanie zdrowia, takie modele dostępne są tutaj: https://kamilameble.pl/12-fotele-gabinetowe-do-biurka.

 • System podtrzymywania i korekcji kręgosłupa piersiowego jest prawidłową postawą podczas siedzenia bez stałej samokontroli. Klatka piersiowa rozszerza się, a serce i mózg otrzymują niezbędną ilość tlenu.
 • System podparcia i korekcji odcinka lędźwiowego kręgosłupa rozładowuje krążki dzięki podparciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, czyli profilaktyce i stałej rehabilitacji kręgosłupa lędźwiowego.
 • System wentylacji narządów miednicy zapobiega występowaniu i postępowi zapalenia gruczołu krokowego i potencji u mężczyzn, zapaleniu przydatków u kobiet, hemoroidom i innym chorobom narządów miednicy.
 • System zmniejszania obciążenia kręgosłupa, to brak regularnych statycznych mikrourazów kręgosłupa, napięcia i zmęczenia podczas długiego siedzenia, a także odciążenie krążków międzykręgowych. Pomaga to zapobiegać rozwojowi osteochondrozy, rwy kulszowej i nerwobólu międzyżebrowego.

Decydując się na zakup fotela gabinetowego trzeba skupić się na własnych wymaganiach. Przede wszystkim ważny jest własny komfort, dlatego trzeba postawić na ideał ergonomii i precyzyjnego dopasowania do osobistych potrzeb. Lepiej wybierać modele, które lepiej wspierają anatomicznie poprawną pozycję ciała i posiadają dużą liczbę ustawień które pozwolą przyjąć najbardziej optymalną postawę.